SİS DAĞINIn WEB SAYFASI
  Sis Dağı FM Sis Dağı Resimler Ziyaretci Defteri Çanakcı İletişim Forum  
GENEL
 SOHBET
ŞİİRLER
E-KART
LİNK PANOSU
YAYLALAR
ŞENLİKLER
TURİZM
VİDEOLAR
MÜZİK EĞLENCE
OYUNLAR
GEZİLER
KEMENÇE
CAGED
DUYURU PANOSU
BÖLGEMİZ
GİRESUN
TRABZON
GÜMÜŞHANE
GÖRELE
TORUL
KÜRTÜN
BEŞİKDÜZÜ
EYNESIL
Online Muzik
FORUMUMUZ
KAYIT
GENEL
SOY AĞACI
GURBETCİLER
GİRESUN
ŞİİRLER
FIKRALAR
DUYURULAR

SİS DAĞI WEB SAYFASI

WEB SAYFAMIZ BÖLGE İNSANIMIZIN HİZMETİNDEDİR. TÜM HEMŞERİLERİMİZLE BERABERİZ

SAYFAMIZDA OLMASINI İSTEDİKLERİNİZİ İSTEK VE GÖRÜŞLERİNİZİ MAİL ADRESLERİMİZ ARACILIĞI İLE BİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ

  BAHTİYAR ŞENGÜN SİSDAĞİ WEB YÖNETİCSİ  (WEB SİTEMİZİN HER HAKKI SAKLIDIR İZİNSİZ KOPYA YAPILMAZ)

RESİMLER
REKLAMLAR
Reklam siparişi verin


BU  ALANA REKLAM VERMEK İSTERSENİZ MAİL ARACILIĞI İLE BİZE ULAŞARAK REKLAMLARINIZI BU ALANA YERLEŞTİREBİLİRSİNİZ

 

Online

 

1

 

 
 
SİSDAĞI TURİZM WEB SAYFASINA HOŞ GELDİNİZ                

 

TOKİ Karadeniz'de 7 ile 7 otel yapacak
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Karadeniz'de turizmi geliştirmek için TURBAN benzeri bir projeyi devreye sokacaklarını söyledi.

Karadeniz'de turizmin geliştirilmesi için oteller zinciri kuruluyor. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Sinop'tan Rize'ye kadar uzanan şeritte 7 ilde, TOKİ'nin oteller yapacağını açıkladı. Koç, Karadeniz'de sahil yolunun bitmesi ile turizme daha elverişli hale geleceği belirterek, "Bu bölgede turizmin gelişmesine biz öncülük yapabilir miyiz diye düşündük. Sinop'tan Rize'ye kadar uzanan sahip şeridinde, koşulları ve coğrafyayı da dikkat alarak TOKİ'den otel yapmasını istedik" dedi. TOKİ'nin Ordu ve Artvin'deki otellerin temelini önümüzdeki aylarda atacağını belirten Koç, toplam 7 ilde 7 otel yaptırılacağını bildirdi. Türkiye'nin turizm konaklama tesislerinde çok ileri gittiğini, bunların başlangıcının TURBAN otellerine dayandığını ifade eden Koç, şöyle devam etti:"Ama biz yeni bir TURBAN kurmuyoruz, aman yanlış anlaşılmasın. TOKİ otelleri yapacak, işletmesini özel sektöre verecek. Biz Karadeniz'de öncülük yapmak istiyoruz. TOKİ'nin yapacağı oteller hem yayla hem de denize yakın, daha çok butik oteller olacak."
GİRESUN

 

 GENEL BİLGİLER

Yüzölçümü: 6.934 km²

Nüfus: 499.087 (1990)

İl Trafik No: 28

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Giresun bir yarımada üzerine kurulmuştur. Giresun, Anadolu'nun kuzeydoğusunda, yeşille mavinin kucaklaştığı Karadeniz'in inci kentlerinden birisidir. Doğal ve tarihi değerler açısından turizme oldukça elverişli bulunan Giresun'un bakir ormanları, yaylaları ve akarsuları ilgi çekicidir.

İLÇELER
:

Giresun ilinin ilçeleri; Alucra, Bulancak, Çamoluk, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Kesap, Piraziz, Şebinkarahisar, Tirebolu ve Yağlıdere'dir.

Alucra: İl merkezine 131 km. uzaklıktadır. Kamışlı Kilisesi, Sivri Tepesi, Gelin Kaya, İkizler Tepesi, Kızlar Kalesi gezilebilecek önemli yerlerdir. Yeşilyurt ve Aktepe köylerinde maden suyu kaynakları bulunmaktadır. Ayrıca Acısu ve Tepesidelik mağaraları meşhurdur. Yaylaları arasında Çakrak, Güllüce ve Akyatak yaylaları önemlidir. Alucra İlçesi yakınında bulunan Tümülüsler muhtemelen M.Ö.8. yüzyıldan kalmadır.

Bulancak:
Giresun il merkezine Samsun yönünde 14 km. uzaklıkta bulunan bir sahil ilçesidir. İlçede Acısu, Kaya Kilisesi, Burunucu Cami ve Çeşmesi, Merkez Eski Camii ve Demircili Kemer Köprüsü görülebilir.

Çamoluk: İl merkezine uzaklığı yaklaşık 145 km.dir. İlçenin görülebilecek önemli yerleri Kaledere ve Hacıahmetoğlu köylerindeki kale kalıntılarıdır.

Çanakçı:
İl merkezine 78 km. uzaklıktadır. İlçenin Kuşköyü Şenlikleri görülmeye değerdir. Kuşköy'de her yıl 25 Haziran' da düzenlenen Kuşdili Festivali izlenmeye değerdir. Kuşköyü halkının kendi aralarında ıslıkla haberleşip anlaşmaları yerli ve yabancı turistlerce ve basın mensuplarınca büyük ilgi görmektedir.

Dereli:
Giresun il merkezine 32 km. uzaklıktadır. Hisar Köyü'ndeki Meryemana Manastırı, Kuşluhan Kalesi, Akkaya Köyü'ndeki Çobankayası resimleri, Çal Köyü girişindeki Demirkapı mevkiinde yolun altından dar bir kapıdan girilen tarihi geçit ve bu alanda saray kalıntıları taş döşeli yollar ve yazılı kayalar görülebilir. Yine Kızıltaş Köyü'ndeki H. Mustafa Türbesi ve mezarı gezilebilir. Dereli ilçesinde Aksu deresi üzerine kurulmuş çok sayıda kemer köprü de ilgi çekicidir.

Doğankent:
Tirebolu İlçesi'nden sahile 30 km. uzaklıkta Gümüşhane sınırında bulunur. Harşıt Çayı Vadisi üzerinde kurulan ilçede çok sayıda akarsuyun varlığı dikkat çekicidir. Dandı Köyü Kalesi ve olağanüstü doğasıyla görülmeye değer köşelerdir.

Espiye:
Giresun il merkezine olan uzaklığı 33 km.dir. İlçede birinci derecede Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilen Andoz Kalesi, ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Espiye Merkez Cami, Şahinyuva Köyü'ndeki kilise, Ağanın Köprüsü, Harova Köprüsü, Sınır Köprüsü ve Ericek Köprüsü adıyla anılan kemer köprüler dikkat çekicidir. Espiye'de ayrıca ilçeye 4 km. uzaklıkta Zefre mevkiinde Cenevizlilerden kaldığı söylenen bir tersane kalıntısı da bulunmaktadır.

GİRESUNDA BAŞKA NELER VAR  ?

Doğa Yürüyüşü
Giresun'a 60 km uzaklıktaki Karagöller dağ silsilesi yürüyüş sporu için çok elverişlidir. Buralarda orta yaş ve üzeri gruplar için çok değişik parkurlar vardır. En önemli parkurlar; Eğribel-Çoban Bağırtan, Turna Ovası-Kümbet, Eğribel-Avşar Obası-Sağrak Gölü, Kırklar Tepesi-Karagöl Tepesi-Aygır Gölü-Elmalı Obası.
Yürüyüş parkurları rakımı 2.250 metrenin üzerindedir.

Trekking Sporu için Giresun'da Cumartesi Doğacıları doğa ve Trekking Kulübü (Tel:0-454-2141819) veya Giresun Turizm ve Tanıtma Derneği
www.giresunturder.org.tr
Tel : 0 454 216 47 04 ile irtibat kurulup yardım istenebilir.

Plajlar - Camping
Giresun kentinin do
ğu ve batısındaki sahiller kilometrelerce uzayıp giden doğal plajlar durumundadır. Kentin batısındaki plajlar doğu kesimindekilere göre daha sığ ve daha kumluktur. Kent merkezine yaklaşık 5 km. uzaklıkta yer alan, Arif Kumaş, Giresun, Belediye, Emniyet, Tabya ve Jandarma plajları Giresun'un başlıca plajlarıdır.
Giresun'da camping yapılacak plajlar Arif Kumaş, Bulancak Belediye, Keşap Düzköy Belediye Plajı, Tirebolu Plajıdır.Ayrıca yaz aylarında Giresun Adası ile Giresun Limanı arasında her akşam Mavi Tur düzenlenmektedir.

Maden Suları-İçmeceler
Giresun doğal maden suları ile de ünlüdür.
İnişdibi Madensuyu, Çaldağ Maden Suyu; Batlama Deresi üzerindedir. Şişelenmesi yapılarak pazarlanan bu maden suları, böbrek taşlarına iyi gelmekte, hazmı kolaylaştırmaktadır.

Pınarlar Maden Suyu, Şebinkarahisar yolu üzerinde Kulakkaya yol ayrımında bulunmaktadır.

Pratik Bilgiler
GİRESUN'DA YAPILAN FESTİVAL VE YAYLA ŞENLİKLERİ:
Uluslar arası Karadeniz Giresun Aksu Festivali
Yeri ve Tarihi : Giresun 20-23 Mayıs
Düzenleyen Kuruluş : Giresun Valiliği - Belediye Başkanlığı
Tel No : 0454 2161600 - 2161050

Kuşdili Şenlikleri
Yeri ve Tarihi : Çanakçı - 29 Haziran
Düzenleyen Kuruluş : Çanakçı Kaymakamlığı
Tel No : 0454 5912525 - 5912828

Giresun Altın Fındık Film Festivali
Yeri ve Tarihi : Giresun 10-14 Temmuz
Düzenleyen Kuruluş : Giresun Valiliği
Tel No : 04542161600

Kümbet Yayla Şenliği
Yeri ve Tarihi : Dereli - Temmuz ayının 2. pazar günü
Düzenleyen Kuruluş : Dereli Kaymakamlığı - Belediye Başkanlığı
Tel No : 0454 3813001 - 3813498

Bektaş Yayla Şenliği
Yeri ve Tarihi : Dereli - Temmuz ayının son pazar günü
Düzenleyen Kuruluş : Dereli Kaymakamlığı - Belediye Başkanlığı
Tel No : 0454 3813001 - 3813498

Giresun Ticaret Odası Fuarı ( GİTSOF )
Yeri ve Tarihi : Giresun 19-25 Temmuz
Düzenleyen Kuruluş : Giresun Ticaret ve Sanayi Odası
Tel No : 02122381358 - 2381319

Çamoluk Bal Festivali
Yeri ve Tarihi : Çamoluk 17 Ağustos
Düzenleyen Kuruluş : Çamoluk Kaymakamlığı - Belediye Başkanlığı
Tel No : 04547815247 - 7815286

Yaylalar ile ilgili bilgi alınabilecek telefon numaraları :
KULAKKAYA ORMAN (0 454) 385 80 06
BEKTAŞ OTEL (0 454) 388 20 01
TAMDERE LOKANTASI (0 454) 391 21 46
KÜMBET ORTA KAHVE (0 454) 386 61 08
ERİMEZ (0 454) 235 20 09

Giresun’a nerden ve nasıl gidilir :
Giresun' un çevre il ve ilçelerle düzenli karayolu bağlantısı olduğu gibi deniz yolu ulaşımı, Ankara ve İstanbul ile Trabzon ve Samsun Havaalanı yolu ile hava bağlantısı bulunmaktadır. Giresun iyi düzeydeki karayolları ile çevresindeki il ve ilçelerle bağlanmış olup buradan büyük şehirlere karşılıklı otobüs seferleri vardır.

BAZI İLLERİN GİRESUN' A UZAKLIKLARI (Km.)
GİRESUN - İSTANBUL 957
GİRESUN - ERZİNCAN 285
GİRESUN - İZMİR 1223
GİRESUN - ERZURUM 475
GİRESUN - ANKARA 628
GİRESUN - BURSA 984
GİRESUN - BALIKESİR 1146
GİRESUN - ANTALYA 1177
GİRESUN - ADANA 937
GİRESUN - ZONGULDAK 787
GİRESUN - DİYARBAKIR 662
GİRESUN - SİNOP 399
GİRESUN - SİVAS 302
GİRESUN - GÜMÜŞHANE 269
GİRESUN - RİZE 219
GİRESUN - SAMSUN 208
GİRESUN - ORDU 47
GİRESUN - TRABZON 137

GİRESUN' DA BİR HAFTALIK TUR PROGRAMI :
1. 1. 1. GÜN : Şehir Merkezinde bulunan Giresun Kalesini ziyaret, Müzeyi ziyaret, Kuvâ-yi Milliye ve Osman Ağa Müzesini ziyaret. Öğleden sonra Gedikkaya mevkiinde piknik, akşamüzeri Mavi-Tur ile Giresun Adası etrafını dolaşmak.
2. 2. 2. GÜN : Süzer veya Ünallar Turizm ile Şebinkarahisar ilçesine varış. Kaleyi ziyaret, Kızlar Manastırını ve Atatürk Müzesini ziyaret, Tamzara' da piknik. Gece burada konaklama.
3. 3. 3. GÜN : Şebinkarahisar' dan Dereli - Kümbet Yaylasına gidiş. Aymaç' ta piknik. Salon çayırında konaklama.
4. 4. 4. GÜN : Dereli Yüce Köyü yönünde yola dönüş. Yavuzkemal - Pınarlar Mevkiinde Maden Suyu Tesislerinde öğle yemeği. Giresun' a hareket. Giresun'da biraz dinlendikten sonra, akşamüzeri bir restoranda yada barda eğlence.
5. 5. 5. GÜN : Sabah kahvaltısından sonra, Belediye Plajı veya Düzköy Plajında denize girmek. Gece sahilde yürüyüş.
6. 6. 6. GÜN : Batlama yolu üzerinden Çaldağ Beldesine hareket, köyde bir öğle yemeği, daha sonra Bektaş Yaylasına gidiş, kır gezisi ve akşamüzeri Yavuzkemal mevkiinde akşam yemeği sonrası dönüş.
7. 7. 7. GÜN : Espiye Andoz Kalesi, Tirebolu Bedrama ve Saint Jean Kalelerini ziyaret, öğle yemeğinde Espiye' de pide. Keşap ilçesinde türbeleri ziyaret. Yolağzı mevkiinde akşam yemeğinde balık. Giresun' a dönüş.

(www.giresungazete.net) ten alinmistir.

 

 
 
Copring © 2007
 
Bahtiyar Şengün
Fatih Şengün