SİS DAĞINIn WEB SAYFASI
  Sis Dağı FM Sis Dağı Resimler Ziyaretci Defteri Çanakcı İletişim Forum  
GENEL
 SOHBET
ŞİİRLER
E-KART
LİNK PANOSU
YAYLALAR
ŞENLİKLER
TURİZM
VİDEOLAR
MÜZİK EĞLENCE
OYUNLAR
GEZİLER
KEMENÇE
CAGED
DUYURU PANOSU
BÖLGEMİZ
GİRESUN
TRABZON
GÜMÜŞHANE
GÖRELE
TORUL
KÜRTÜN
BEŞİKDÜZÜ
EYNESIL
Online Muzik
FORUMUMUZ
KAYIT
GENEL
SOY AĞACI
GURBETCİLER
GİRESUN
ŞİİRLER
FIKRALAR
DUYURULAR

SİS DAĞI WEB SAYFASI

WEB SAYFAMIZ BÖLGE İNSANIMIZIN HİZMETİNDEDİR. TÜM HEMŞERİLERİMİZLE BERABERİZ

SAYFAMIZDA OLMASINI İSTEDİKLERİNİZİ İSTEK VE GÖRÜŞLERİNİZİ MAİL ADRESLERİMİZ ARACILIĞI İLE BİZE ULAŞTIRABİLİRSİNİZ

  BAHTİYAR ŞENGÜN SİSDAĞİ WEB YÖNETİCSİ  (WEB SİTEMİZİN HER HAKKI SAKLIDIR İZİNSİZ KOPYA YAPILMAZ)

RESİMLER
REKLAMLAR
Reklam siparişi verin


BU  ALANA REKLAM VERMEK İSTERSENİZ MAİL ARACILIĞI İLE BİZE ULAŞARAK REKLAMLARINIZI BU ALANA YERLEŞTİREBİLİRSİNİZ

 

Online

 

1

 

 
 
ÇANAKCI               

 CANAKCI   COĞRAFYA   RESİM   SOSYAL YAPI    KÜLTÜREL YAPI  NÜFUS  BAKIMLIKÖYÜ  MUHTARLAR

    1461 de Osmanlı Egemenliğine giren bölge 1879 yılında Görele ilçesinin kurulmasıyla bu ilçeye bağlanmıştır. 1916 yılında Rus işgali altında kalan ilçe 13 Şubat 1918 tarihinde Görele ile birlikte bu işgalden kurtulmuştur. 1960  yılından  beri  Görele  İlçesine  bağlı  bucak iken, buradan ayrılarak  29 Ağustos 1991  tarihinde  3644  Sayılı  Kanunla  İlçe olmuştur. Eskiden beri Çanakçı İlçe merkezinde üretilmekte olan ağaç kap ve çanaklar nedeniyle "Çanak ustasının bulunduğu yer" anlamında bu günkü merkezin adı ortaya çıkmış ve ÇANAKÇI adı buradan gelmiştir. Bucak olarak önceleri  Yeşilköy   köyümüzün   Beyli   bağlısında   bulunan  merkez, sonraki   yıllarda bugünkü   yerine nakledilmiştir. **

   Giresun’a  78 km. uzaklıkta olan ilçenin yüksekliği 150 metre'dir. İlçenin güneyinden doğup İlçenin merkezini ikiye bölerek uzanan Çanakçı deresi Görele ilçesinden Denize dökülmektedir. İlçe denizden 17 km. içeridedir. İlçede 4 mahalle, 12 köy bulunmaktadır.

  İlçemiz    arazisinin   yaklaşık   % 15’i   tarım,  % 46’sı  çayır  ve  mera  % 33’ü ormanlık  ve  fundalık, % 6’sı da  tarım  dışı  meskun  sahalardır. Bitki örtüsünü İlçe merkezi çevresinde fındık ve çay yüksek kesimlerde orman ürünleri oluşturur. Bölge engebeli ve dağlarla kaplı olup, yerleşim dağınıktır. Başlıca tepelerimiz Karınca Kale, Tacca Tepe ve Akköy Tepeleridir. Akarsularını Çöcen Deresi, Bal Deresi, Sis Deresi ve bunların birleştiği Çanakçı Deresi teşkil eder. Arazi oldukça sarp ve yamaçlı olup, yerleşim çok dağınıktır. Çanakçı Deresi İlçemizi ikiye   bölerek   yol güzergahını izleyip Görele İlçesinde denize dökülmektedir.

   İklimi tipik bir Karadeniz iklimi olup, yazları  serin, kışları  ılık  ve  her mevsim bol yağışlı olup, kışın yükseklere bolca kar düşer.

   İlçemizin  kuzeyi,  doğusu  ve  batısı  Görele  İlçesiyle  çevrili  olup,  güneyinde Gümüşhane İlinin Kürtün, güneydoğusunda da Trabzon’un Şalpazarı İlçesiyle sınırlıdır.

  İlçenin yüzölçümü 205 km² olup, İlçe merkezinin rakımı 150-160 M’dir.

   Çanakçı  İlçesi 1960 yılından beri Görele İlçesine bağlı bir bucak iken, buradan ayrılarak 29 Ağustos 1991 tarihinde 3644 Sayılı Kanunla kurulmuştur.

    İlçenin Merkez (Çanakçı) ve Karabörk(Belde) Belediyeleri olmak üzere 2 Belediyesi,  Merkeze bağlı 4 mahalle vardır. Bunlar: Merkez, Orta, Camiyanı ve Beyli mahalleleridir. Karabörk Belediyesinin ise 3 mahallesi vardır. Bunlar: Merkez ,Çöcen ve Kuz mahallelerdir. İlçemize bağlı 13 köy bulunmakta olup, bu köylere ait 49 bağlı vardır. Mezra ve oba gibi bağlılar yoktur.

    İlçeye bağlı bütün köy ve mahallelerde telefon hattı ve elektrik mevcut olup, bütün bağlılarda yeterli olmamakla beraber içme suyu mevcuttur. Bütün Köylerimizin yolu olmakla beraber bazı köylerimizin köy içi yol sorunları vardır.

    Arazinin engebeli oluşu nedeni ile köyler genellikle dağınık olarak yerleşmiştir. Yol, su, okul ve sağlık tesisi gibi bazı yatırımlar bilhassa yüksek köylerde güç şartlar altında yerine getirilmektedir.

   Kış aylarında ise ulaşım zaman zaman mümkün olmamaktadır.

    Devlet yönetimi ile halk arasındaki ilişkiler normaldir.

  **Kaynak: Ali Bilir, Geçmişten Günümüze Tüm Yönleriyle Görele, Simurg Yayınları, İstanbul 2001 muhtelif sayfalar.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Copring © 2007
 
Bahtiyar Şengün
Fatih Şengün